sobota 31. prosince 2016

Výstup na Chupón (Dudlík nebo Příživník)


Cerro del Chupón je takový malý kopeček na úpatí hor vedle El Pinal (Chipinque). Parque Natural La Estanzuela je proti němu daleko. Výšlap trvá 45 minut i s dítětem v šátku na zádech. Cesta je ze začátku dost zarostlá, jde se houštím a trávou, v lese už se jde dobře, ale počítejte s velkými "schody" díky kořenům a kamenům. Cesta vede kolem jezírka s malým vodopádem, je značená barevnými stužkami na větvích. Výchozím bodem je Valenza 3516, Lomas del Paseo, 64925 Monterrey.


Nahoře 990 m.n.m. je kamenitý vrcholek s křížem, hezké posezení s výhledem na Cerro de la Silla. Chodí sem hodně lidí se psi, mají to jako venčící trénink, tak pozor na svačiny. Psi jsou nicméně pohodáři. Sestup trvá zhruba stejně, dole jsme šli jinou cestou než nahoru, ale všechny cesty se sejdou na jedné křižovatce a vedou dolu.




úterý 27. prosince 2016

Xenpal - minizoo



U odbočky na jeskyně Grutas de García je malá zoo pro děti - Xenpal. Představte si obdélníkovité náměstí, na něm pár stánků a kolem něho výběhy.


Hlavním lákadlem je kyblík mrkví, které si koupíte u vstupu, a kterými můžete zvířata krmit. Najdete tu velbloudy, lamy, poníky, kozy, krávy, zebry, žirafy, klokany, srnky, želvy, pávy, kachny, papoušky, opičky, králíčky... na něco jsem určitě zapomněla. Nabízejí projížďku na poníku nebo na velbloudu. Vstup 50-70 pesos, mrkev 15-20 pesos. Bez dětí to ale nemá smysl.









pondělí 26. prosince 2016

Termas de San Joaquín

Vánoce letos trávíme doma v Monterrey, tak abychom neseděli doma, když máme týden volno, vyrazili jsme do termálních lázní Termas de San Joaquín. Jejich webovka moc nefunguje.


Míst ke koupání v okolí Monterrey není mnoho, a když už, tak s teplou vodou, jako toto. Takže jsme vyrazili v zimě. Voda v termálech má 40°C a smrdí sírou. Areál hotelu je uprostřed ničeho, všude poušť a hory, ale je tu hezky a člověk se cítí v bezpečí. Lázně jsou dvoje, pro veřejnost (170 pesos, v pondělí zavřeno) a pro hotelové hosty. Na pozemku je rozeseto několik budov. Hlavní budova s restaurací, spa s masážemi, ruiny starých lázní, 4 moduly s ubytováním, budova se sálem a budova s bazénem. Kromě toho přístřešky na grilování, hřiště pro děti, hřiště na tenis/basket a altánek na kopci.




Cena 2600 pesos za pokoj pro 2 na noc včetně snídaně, večeře a neomezeného vstupu do lázní (od svítání do soumraku, nad 12 let) je příznivá. Hotel vypadá jako by se zasekl v 70. letech včetně nábytku a plakátů. Ale pokoje jsou OK, na každém jsou kamínka na dřevo, dvě manželské postele a koupelna.

Moc lidí tu nebylo, střídali jsme se v hlídání Vanesy po 45 minutách a užívali jsme si relaxaci v teplé vodě. Dva větší bazény jsou teplé, tři malé kruhové bazénky jsou supr horké a čistší. Na první pohled to není kdo ví co, člověk uzná, že se někdo snažil napodobit atmosféru římských lázní klenbami a sloupovím, ale některé detaily jsou mexicky nedotažené, nebo by to sneslo údržbu. Ale jakmile se naložíte do vody, je to všechno fuk. Převléká se v kabinkách, studená sprcha není moc studená, jinak by se v ní Mexičani nemyli. Je tu jen přírodní osvětlení v klenbách. Žádná elektřina, proto se "zavírá" na noc. Ráno jsem měla dojem, že se ve vodě rozpustilo pár žvýkaček, ale možná to byla prostě síra v cárech, nevím.


V přilehlé vesničce La Azufrosa jsou další veřejné lázně s ubytováním, ale cesta od hotelu do vesnice už leckoho odradí tento zážitek zkoušet. To je pro Mexičany, místní a tvrdé chlapy. Lázně jsou trochu levnější (125 pesos) a není omezen vstup dětí.


sobota 17. prosince 2016

Cabaňas La Moneda Arteaga - hory

Když se v Monterrey zeptáte někoho, jestli byl někdy v horách a ukážete směr eMe, zeptá se vás zpátky: "Myslíš na Chipinque?" Tím to pro ně totiž končí, úpatím hor. Jakoby netušili, že za prvním hřebenem eMe 2000 m.n.m. se táhne spousta údolí a hřebenů až 4000 m.n.m. Luboš to všechno projel na motorce za mé nepřítomnosti a našel pro nás takové trochu větší Beskydy, kde rostou listnaté lesy a borovice, kde mají pěkně vysluněný palouk a nádherné výhledy.


Ze San Pedra se vyjede o placené dálnici a frčí se směr na Saltillo, pak dál na jih kolem hor to také frčí rychle, odbočka do hor je parádní asfaltka až k odbočce k chatkám, takže cesta trvá jen dvě hodiny. Vanesa vydrží max hodinu - 1,5h, takže jsme si dali oběd v San Antonio de las Alazanas, jablečné městečko s červeným a zeleným jablkem na městské bráně. Je tu benzinka, jedna z mála v horách. Na náměstí zrovna klauni rozdávali pračky a sušičky těm, kteří si ze sebe nechali chvíli dělat srandu.

Poté vás cesta zavede do "Alp". U silnice odbočka na Chamonix? Najednou úplně jiné domy, ne tak alpské, spíše si představte horskou chatu z USA nebo Kanady. Projíždíte Bosques de Monterreal - mají tu i sjezdovku! A odbočka na Resort Alpino y Deportivo skrývá Club de Golf. Prostě snobácké hnízdečko, ale kdo touží po lyžování, zde se může ukojit.


My ovšem míříme dál, ne až do Mesa de la Tablas, kde se cesta zatáčí do leva, my sjíždíme na lesní cestu do skromného ubytování v betonových chatkách, Cabaňas La Moneda mají i pěkný web. Správcová nám na kus odtrženého papíru naškrábala číslo - rezervace na tel.: Aňa Sofía 844 175 6913 Je tu pár chatek různých velikostí pro 4, 7 a 11 osob. Každá má koupelnu, kuchyňku a venkovní posezení u grilu (polovina plechového sudu). Na místní poměry docela slušné ubytování. Udělejte si rezervaci, pokud by bylo plno, můžete pokračovat po cestě dál, ale do daleko ubožejších poměrů.



Tentokrát tu nepřespíme, počkáme si na to, až dole v Monterrey bude k nevydržení vedro, a pak teprve prchneme sem do hor. Teď na sluníčku je tu dobře, ale jakmile zapadlo, přišla zima. Prošli jsme se po horizontální cestě s výhledem zpět na ubytování a optickým klamem, který spojil spodní horizontální cestu s cestou, která klesá do údolí. A pak jsme se vyvalili na slunnou louku a užívali si tento prosincový den. Pro horaly je tu ke zdolání La Marta.



neděle 11. prosince 2016

Expats (přistěhovalci) v Monterrey

Začala jsem se zajímat, kde si sehnat kamarádky s dětmi. Nejprve jsem zašla na hřiště, ale je podzim, už skoro zima (nevadí že je tu na naše poměry stále léto), a nikdo s dětmi venku není, natožpak tak malými, jako je Vanesa. Při kočárkování na Calzada - zelený park ve tvaru kříže uprostřed nejfrekventovanějšího tahu v San Pedro - jsem potkala jediný další kočárek - stejného typu jako ten náš. (Prostě kočárek na ven. Jak jsem později zjistila, s ostatními kočárky místňáci jezdí jen po obchodních centrech.) A šly s ním dvě Američanky. Zvesela jsem se s nimi dala do řeči a s jednou z nich jsme začaly chodit ven s kočárky pravidelně, malá má přesně o měsíc méně než Vanesa.

Sheiloh mi doporučila se na Facebooku poohlédnout po skupinách Expats in Monterrey a Newcomers of Monterrey. Ona sama se s tou druhou Američankou dala dohromady přes Newcomers. Obě skupiny mají veřejnou FB stránku, kde skoro nic není. Skupina Expats funguje přes aplikaci MeetUp. Nějak jsem nepřišla na to, jak to pořádně používat a stejně asi převážně paří. Skupina Newcomers má tajnou FB a WhatsUp skupinu, kam dostanete přístup po zaplacení 100 pesos zápisného a 600 pesos ročního členského příspěvku (září - srpen, od ledna je sleva). 60 % z toho jde na charitu. Na FB jsem jim nechala na sebe email a tyto informace mi poslali: Newcomers se schází každé druhé úterý v měsíci (asi převážně u někoho, kdo má velký dům). První návštěva je zdarma, předpokládá se, že tam nebo na té další v hotovosti složíte členské příspěvky. Poté dostanete seznam cca 80 a více členů s jejich telefony a emaily. Skupina má průměrný věk 40 let (většina je 30-50), 30% je z USA/Kanady, 18% z Evropy, 40% ze Střední a Jižní Ameriky a 10% z Asie. Poslali mi rovnou email na jednu Češku, která je členkou, Annu.

S Annou jsme si vyměnily pár emailů, má 3 malé děti a bydlí nedaleko. Přidala mě do Československé skupiny na Whatsupu a rovnou nás pozvala na Mikulášskou. Ve skupině je 24 dospělých (i smíšené páry Čecha s cizincem) a 16 dětí (3 měsíce - 15 let). Počty se průběžně mění. To mě překvapilo, tolik! Super. A většina aktivit se odehrává v San Pedro, i když smíšené páry bydlí po celém městě. Super, máme nové sousedy a známé, město pro nás přestává být jen neznámou džunglí.


Česká Mikulášská se moc vydařila, i když byla dost zima (i pod 10°C). Přišel Mikuláš s čertem a andělem a dětem přinesl balíčky sladkostí. Většina dětí mluví španělsky lépe než česky. Někteří jsou tu na pár roků, jiní již 24 nebo 14 let a podnikají - například Michal si otevřel pekárnu, kde peče výborné české chleby, které si jako pozornost odnesli u mikulášské dospělí. Každý přispěl něčím na zub, dokonce byl objednaný Mexičan, který na zahradě u bazénu připravoval tacos. Poklábosili jsme, rozuměli jsme našim problémům, každý měl zajímavý životní příběh, jak se sem dostal. Moc příjemné souznění a pocit, že tu člověk není sám, že má komu napsat o radu, když chce koupit práškový cukr, nebo majonézu na bramborový salát. Současně se ale přes tento Whatsup kanál šíří informace o únosech, vydírání a násilí v našem okolí. Prý se situace opět horší, nebo se jen o těch případech více ví a mluví. Po novém roce zdražili benzín a situace se ještě zhoršila.

Našla jsem ještě dvě FB skupiny pro Čechy v Mexiku:
Checos en MexicoMexiko - Češi a Slováci v Mexiku

V úterý po Mikulášské byl Coffee Meeting skupiny Newcomers. Sheiloh mě vzala autem do paláce na úpatí Chipinque parku, kde se tentokrát setkání konalo. V obří hale stál obrovský nazdobený vánoční strom. Společnost byla ryze dámská, každá přinesla něco na zub. Probíhal networking, tentokrát tu bylo dost nových hostů jako jsem byla i já. Dokonce jedna Ruska, to mě překvapilo, ale již s kanadským občanstvím. V této společnosti jsem se již necítila jako doma. Působily noblesní atmosférou, většina z žen je zřejmě dobře zajištěná a bydlí v luxusních palácích. Trošku snobsky dokonalé, ale možná tento dojem navodily zejména starší dámy. Se Shiloh jsme skupinu opustily běhen DirtySanta hry a jely se naobědvat. Příští týden mě vezme na setkání mamin s dětmi, některé z nich byly dnes na Newcomers coffee. To by mohlo být to, co hledám.

pondělí 28. listopadu 2016

Dětské jídlo

Překvapilo mě, že tu nemůžu sehnat čaj pro kojící matky, ani dětský čaj, ani fenykl.
Mléko v prášku se tu prodává běžně, nám povědomé je balení od Nestlé. Dá se sehnat HA i bez laktózy. Ale bez mléka v případě intolerance kravské bílkoviny teda ne. Kaší je tu spousta různých, ale na všech píší, že se nemají zalévat vodou, ale doporučeným mlékem. Rozdělala jsem to tedy s dovezeným sunarem. Přesnídávek jsou tu plné regály. Mají jak zeleninové, tak ovocné i kašičkové taštičky. Ale zajímavé je, že tu tropické ovoce mají označováno za vhodné dříve než u nás, pro zdejší děti je to normálka, takže Vanesa už baští kiwi, broskve, mango a začali jsme kupovat i ovoce, které jsme my sami nikdy neviděli, natožpak ochutnali. Taková chirimoya je nejsladší ovoce vůbec a Vanese také chutnala. Ze zeleniny si oblíbila camote - sladkou bramboru v barvě mrkve. Má ji snad i raději než ovoce, které může být trochu kyselé.






neděle 27. listopadu 2016

Dětské potřeby

Docela mě překvapilo, že tu nemají speciální přípravky na mytí nádobí a podlah šetrné k dětem. Vzala jsem si jedno balení saponátu s sebou, ale část mi vytekla do kufru. Všechno tady je děsně chemické, smrdí to chlórem nebo savem. I voda po napuštění do vaničky smrdí chlórem. Vlhčené ubrousky se tu prodávají, ale já je stejně nepoužívám, vystačím si s perlanem namočeným ve vodě, a ten jsem si vzala s sebou.

Co bylo ale potřeba koupit byly plenky. Osahávala jsem balíky a všechno mi to přišlo stejné. Doma se mi nejvíce osvědčily Toujours z Lidlu, tenké, funkční. Tady vše ukazovalo na Huggies, tak jsem jeden balík koupila a k němu ještě jedny Parents Choice of Walmart.
Doma mě nemile překvapilo, že oboje byly parfémované. Ještě jsem se s voňavými plenkami nesetkala. Vůbec se to nevyvoní, když to nechám venku větrat, a není přes to cítit, že je pokaděná. Samotné mi vadily voňavé intimky. A parfémy nejsou nic zdravého. Nevim, proč by to malá musela pořád čuchat.

 

Oboje byly srovnatelné. Středně tlusté, stejně příjemné, možná ty Huggies o trošku více. Na zádech nařasená gumička, dobrá lepítka... Akorát Huggies má na zadku kratší absorpční část asi o 3 cm, takže je nepoužívám na spaní, protože se někdy vleže počůrá tak, že to teče přes bříško nad nožičkou a ven z plíny v boku u pasu.

Na podruhé jsem očichávala balíky v regálech. Ty parfémované byly většinou neprodyšně uzavřené, ty neparfémované měly perforaci, ale nikde na obalech nebylo nic napsáno. Koupila jsem Bio Baby a Eco Natural od Huggies. Ani jedny nejsou parfémované. Opět jsou úplně stejné, Huggiesky mají níže ukončenou absorpční vrstvu na zadečku a jsou o trošičku měkčí. Obojí stojí 120 pesos za 36-40 ks. Nakonec používám EcoNatural přes den a BioBaby v noci.

  

Kamarádka z USA žijící zde mi poradila objednat si Pampers přes Amazon.mx. Dodací lhůta je prý 3 dny. Až spotřebuji co jsem nakoupila, vyzkouším to. Pampers jsou ještě tenčí a příjemnější a neparfémované. Dokonce jsem je našla prodávat v HEB, ale poloviční balení za dvojnásobnou cenu.

pátek 25. listopadu 2016

Výbavička v Monterrey

Věci jsme začali shánět ještě před příletem, chtěla jsem, aby tu na nás čekala postýlka, autosedačka a pěnové puzzle na zem. Nakonec se nepodařila autosedačka, ale jídelní židlička. Olimpia sice sama děti nemá, ale má kamarádky s dětmi, takže jsme nakoupili od nich. Doporučili nám FB skupinu Seminuevos del Sur, kde se prodávají věci po dětech z druhé ruky. Dětských krámů tu moc není, snad jenom Bebeshop. Ve Walmartu a Sorianě lze nějaké ty plenky, vaničky, nočníky, sunary, lahvičky aj. sehnat, ale kočárky jsou tam strašně plastové.

Sehnat kočárek byl oříšek. Ve skupině Seminuevos del sur jich byla v nabídce spousta. Ale ty, které se mi líbily, byly od jedné paní, která nemazala již prodané inzeráty. Vyhlídla jsem si Infanti Epic 3G, protože se korbička dá poskládat na sporťák. Ale ve Walmartu jsem viděla, že kolečka, která vypadají na internetu jako nafukovací pneumatiky jsou jen plastová - pěnová. A tento kočárek je měl, takže jsem hledala kočárek s nafukovacími koly. Našla jsem jeden v Liverpoolu, ale za 12 000 pesos. Také jsem se musela poohlédnout po jiném zdroji kočárků z druhé ruky. Nakonec jsem hledala kočárek na běhání se třemi koly na www.segundamano.mx - mají dobré vyhledávání a je možné přímo kontaktovat prodejce. Jeden ze tří se mi hned ozval a odpoledne jsme si jeli pro kočárek i s autosedačkou za 2500 pesos. Vyprali jsme ho, znovu smontovali a byli jsme mile překvapeni výsledkem. Bohužel není odpružený, takže je vhodný na asfalt, ale vytahli jsme ho i do hor.







neděle 20. listopadu 2016

Na zimu do teplých krajin - let s dítětem

Po narození Vanesy jsme se chtěly co nejdříve vrátit za Lubošem do Monterrey, ale čekaly jsme s odletem až bude mít alespoň základní očkování. Naše pediatrička očkuje ve dvou, čtyřech a šesti měsících, dostala Hexavakcínu a pneumokoky. Kdybychom nechtěly co nejdříve letět, asi bych očkování odložila do půlroku na zkrácené schéma 2+1. Očkování zvládala jako všechno ostatní bravůrně. V listopadu dostala třetí dávky, Lubomír pro nás přiletěl a my se vrátily do Monterrey. Měli jsme z tohoto 24hodinového dobrodružství obavy, ale všechno jsme krásně zvládli. Letěli jsme z Prahy přes Londýn a Dallas do Monterrey.

Minimálně měsíc před odletem bylo třeba zařídit Vanese pas. Letenky jsme kupovali docela na poslední chvíli, netušili jsme, že jsme si vybrali termín před svátkem díkůvzdání, takže lety do USA byly hodně plné. Dítě do dvou let cestuje na klíně, nemá svou sedačku, platí se za něj letištní poplatky a má nárok na svá zavazadla - velké do 23 kg a příruční do kabiny, ale nepodařilo se mi jednoznačně zjistit jestli kočárek je místo velkého zavazadla, nebo ještě k němu. Týden před odletem jsem Vanese naklikala víza do USA - ESTA. Spoléhala jsem na to, že v letadlech mají pro děti košík, který lze pověsit na zeď za kuchyňku nebo za záchody. Ale v našem letu to neměli, ani v jiných letech v námi vybraném termínu.

Hodně jsme zvažovali téma kočárku. Pokud je kočárek lehký a skládací, vezmou ho až k letadlu, pokud je velký, odbaví ho. Nelze letět s korbičkou, jen se sporťákem. Náš je velký, těžký a rozložitelný na dva kusy. Nechtělo se mi riskovat, že nám ho nevezmou, ani se s nim strkat na přestupech přes fronty. Rozhodli jsme se ho nechat doma a v Mexiku koupit nový. Letěli jsme s nosítkem Manducou a místo košíku, který v letadle nenabízeli, jsme koupili tašku na dítě od Emitexu. Měla jsem strach, že je větší než povolené palubní zavazadlo, ale nikdo nic neřešil. Vanesa má pěkný spacák s deskou pod zády a ušima, za které ji lze nosit. Akorát se vešla na sedačku mezi nás.

Z Prahy do Londýna bylo v letadle volno, měli jsme trojku sedadel a koukali z okénka na Londýn. Na dlouhý let (10,5 h) byla volná jen 2 sedadla uprostřed čtyřky, což bylo úplně blbě. V Londýně jsme proto poprosili u American Airlines, jestli by nám nemohli dát alespoň něco do uličky. Paní přešoupala pár cestujících a dostali jsme trojku sedadel uprostřed. To bylo skvělé. To mimino má přecijenom dost věcí a pořád se někam nebo po něčem sápe. Na posledním letu byla jen dvě a dvě sedadla, ale to Vanesa spala v tašce na klíně.

Od čtyřech měsíců dostává Vanesa příkrmy, takže jsem na cestu nakoupila minikrabičky na svačinky. Bála jsem se, že budou striktně kontrolovat limit 100 ml, ale krabičky jim byly úplně jedno a dětské pití má asi výjimku a pouštěli nás s plnými lavičkami 160 ml, jenom v Dallasu je zkontrolovali. Ani jednou jsme nemuseli ochutnávat. Jídlo vycházelo akorát na starty. Když se protahovalo čekání na volnou runway, byla Vanesa nedočkavá, ale jak se letadlo odlepilo od země, dostala jídlo, prs, nebo lahvičku s čajem a cucala dokud jsme nebyli dost vysoko. Přistání je pomalejší klesání, tak to jsme jí dávali upít z lahvičky podle toho, jak nám praskalo v uších. 

Protože byla zvědavá na letištní procesy, hned po jídle při startu usnula. Na dlouhém letu se docela zabavila novými hračkami a prozkoumáváním ovladače na obrazovku. Nějaký ten čas koukala na Hledá se Dory. V tašce byla i na bříšku, pak jsme chodili po letadle, koukali na ostatní děti na palubě a tak nějak to nakonec uteklo, i když se to nad Irskem zdálo být ještě nekonečné. Myslela jsem si, že jí někde vzadu dám deku na zem a bude se moct prolézt, ale to letušky nechtěly ani vidět. Bylo nás tam vzadu s dětmi pár a neviděly nás tam rády ani stojící. Přebalování na záchodech docela OK. 

Na přestupech jsme měli trochu problém najít nějaké místo, kde nesvítí zářivky přímo do očí ležícímu dítěti. V Londýně jsme nakonec našli dětský koutek. Skoro nikdo tam nebyl, tak tam se mohla pěkně protáhnout. Naučila se klouzat pozadu po "klouzačce" a sedět na letadle.

Velkou výhodou létání s dětmi je, že máte privilegia jak první třída. Všude nás pouštěli přes fronty, na imigračním je nic nezajímalo, šli jsme první do letadla. Jen říkali, že nesmí vyrůst, jakmile nebude už tak roztomilá, nebudou nás nechávat předbíhat. Jasný, proto jich budeme mít víc, že jo...

Tak všechno hladce vyšlo a jako největší oříšek zůstávala před námi otázka časového posunu.
V Dallasu ponocovala na  přestupu, jak kdyby to byla skvělá párty, takže pak spala v letadle jako špalek. Bála jsem se, že přijedeme domu o půlnoci a ona se vzbudí, že je jako sedm ráno. Ale naštěstí spala do čtyř. A pak se to postupně posunovalo, do pěti, do šesti, dávali jsme ji později spát (tj. v 17, v 18, v 19) a ráno ji přemlouvali zůstat v posteli, až dneska spala do sedmi. Ale v noci se budí, můžou to být i zoubky... a odpoledne nemůže usnout, je hyperaktivní a usne jen v šátku, ale lepší se to. Týden po příletu mi dokonce poprvé odpoledne usnula v kočárku.