pátek 29. ledna 2016

Chleba

Když jsme přijeli, Luboš měl nápad: téměř v každém městě žije pár Poláků, kteří prodávají polské produkty. Šlo nám o chleba. Ale žádnou polskou prodejnu jsme v Monterrey nedogooglili. Naše první nákupy několikrát narazili na sladké housky, až jsme se odevzdali jednomu typu housek, a těm jsme přísahali věrnost.

Po čtyřech měsících se kolegyně v práci otrkaly a začaly mít narážky na to, jak přespříliš zdravě se stravuji o svačinách. Nosit si každý den nakrájené ovoce (jablko, mrkev, výborné banány a kiwi) je prý něco neslýchaného, a že mi prý donesou nějaký dobrý "pan", čili chleba, ale spíše sladkou housku posypanou cukrem. Bránila jsem se, že ani za nic, ať si nedělají škodu, ale na ty jejich sladké housky jsem již několikrát narazila a není o co stát. Toho se chytla Diana, která nedávno strávila měsíc v ČR: "No jo, já to chápu. Ty naše chleby se s vašimi nedají srovnat. Ale můj Dánský kamarád chodí nakupovat chleba do jedné pekárny, víš o ní?" A tak jsme se doptali a vypravili jsme se prubnout tento tip:
www.breadpanaderos.com
www.facebook.com/BREADPanaderosArtesanales

Je to pekárna/kavárna v San Pedro (kde jinde), Humberto Lobo. Uvnitř maličké, jen pár křesílek a stolků, ale velmi útulné, francouzské nebo hipsterské prostředí. V jedné části se prodává pečivo, ve druhé se praží káva, uprostřed stojí fronta a sedí evropsky vypadající mladí lidé. Má to ještě dva stolky vzadu. Prodavačky jsou dvě, jedna Mexičanka, druhá Američanka či Evropanka, zkrátka jedna ovládá španělštinu, druhá angličtinu. Použít tady opět slovo "pan" se mi zdálo nepatřičné, uchýlila jsem se proto k angličtině, která má slovo bochník. Koupili jsme ten největší - za 75 pesos (112 Kč). Měl tvrdou křupavou rozprasklou kůrku, uvnitř byl měkký. Vyšli jsme před obchod a zkušebně se zakousli. Jo, je to ono, je to chleba. Jednou za čas si stojí za to udělat takovouhle radost. Začali jsme se fotit s chlebem před krámem jako dva blázni :-) A najednou koukáme, půlka bochníku je pryč!

Druhá polovice zmizela další den při snídani. Po gulášovém obědu jsme se vypravili procházkou pro další pecen a u té příležitosti jsme si dali kávu a zákusek. Cítili jsme se tam v domáckém prostředí dobře. Už dávno jsme si takové kafové rande nedopřáli.


Nakonec se procházky pro chleba staly víkendovou tradicí. Procházka parkem tam, kávička, zákusek, koupě chleba a procházka parkem zpět. Je to na celé odpoledne. Při jedné z dalších návštěv mě dostala pokladní dotazem, jaké mléko chci do Café Laté. Nechápavě jsem na ni pohlédla. "Laté se přeci dělá s mlékem, nebo ne?" "No jo, ale jaké chcete mléko?" "Bílé, od kravičky. Jaké máte typy mléka?" "Máme mléko normální, light, trvanlivé, bez smetany, bez laktózy, sojové, rýžové..." "A mléko bez mléka byste neměli? Ne děkuji. Normální mléko, prosím."
Chleba se prodává pod názvem Sourdough, což je oficiální mezinárodní název pro kváskový chléb. Extra grande za 75, grande za 60, mediano za 50 a chico 35 - ten ani nekupujeme. Na webu jsou napsané hodiny, kdy se vyndavá z pece. Snažit se koupit chléb v neděli po 14h je zbytečné. Police zejí prázdnotou.

Téměř po roce jsme se dokonce seznámili s majitelem sítě pekáren/kaváren Panem. Je to Čech, který byl vychován v Německu a již 25 let žije v Mexiku. Jeho chléb je ještě více český a báječný.

středa 27. ledna 2016

Do Monterrey dorazila zima

O víkendu 23.-24. bylo léto. Chodili jsme po Chipinque v kraťasech a tričku. Teploty dosahovaly přes den k 28°C, v noci kolem 5 -10°C. Na úterý hlásili ochlazení a na středu déšť. Místo této křivky kolísající jako sinusoida od 5°C ke 25°C každý den se na středu teplota ustálila na spodním okraji a nestoupla celý den. V noci z úterý na středu pršelo, takže jsme se probudili do svěžího mokrého rána. Kolikrát tu za posledního půl roku pršelo by se dalo spočítat na prstech jedné ruky, takže mokro a vlhko je tady něco ojedinělého. Alespoň se trochu spláchl prach pokrývající silnice, listy rostlin a prostě všechno.

Vrátní u brány do práce dnes nevystrčili nosy z vrátnic, kolegové seděli v péřových bundách celý den. Olimpia nám ráno ukazovala fotku od Marca - důkaz, že u hotelu na Chipinque "napadl sníh" - bylo tam trochu poprášeno jinovatkou. Ale jestliže v 500 m.n.m. je 5°C, v 1300 m.n.m. by mělo být o 6°C méně, takže -1°C. Během dne se roztrhala mračna a před horami oblaka vytvářela scenérie jako z pohádky. Hory plující na mracích. Konečně ty hory nabyly na majestátnosti a výšce. Když jsme se cestou z práce blížili domů a k horám, zvědavě jsme upírali zraky k vrškům, které akorát opouštěly zbytky oblaků. Když odešly, nebylo již pochyb. Vršky zůstaly bílé! Na Chipinque, na Antenas a Cerro de la Silla, stejně jako na okolních bezejmenných masivech je poprašek sněhu!

Doma jsme na ten zázrak koukali z okna přes obsypaný mandarinkovník a celý ten výjev dohromady působil patřičně neuvěřitelně. Od čtvrtka se vše předpověď vrací k normálu a opět bude přes den 25°C. Takže zima trvala přesně jeden den. A je tu jaro!

neděle 10. ledna 2016

Zdolání eMe - Chipinque

V sobotu nás čekala dlouho připravovaná událost - zdolání hřebene hor na jih od San Pedra - slavného eMe. Samotné eMe tvoří tři skály v hřebenu, mezi kterými jsou prolákliny a celkově to připomíná písmeno M. Před Vánoci nám kolegyně z práce slíbila, že zná člověka, který by nám uměl opatřit povolení k výstupu na hřeben. Problém byl v tom, že povolenky se vydávají pouze v pondělí a v úterý od 14 do 16 h na bráně parku. To jsme vlastními silami nemohli zvládnout. Získali jsme tedy i průvodce - Marca. Těšili jsme se, že Luboš půjde s Marcem nahoru, a já s Olimpií po vrstevnici na vyhlídku Piňal, kde již Luboš byl na východ slunce. Všechno dopadlo trochu jinak. Přibrali jsme do party kolegu z Čech a snažili jsme se vzít i mexického kolegu z práce - dva Davidové. Olimpia se těsně před víkendem omluvila a mexický kolega nedorazil na sraz. Průvodce Marco byl vybavený jako profesionální průvodce. Batoh měl obtěžkaný 10l vody a v něm měl spoustu ovoce. I když jsme ho ujistili, že máme dost vody a jídla, odmítl si odložit, protože prý potřebuje zátěž jako trénink. Co jsme ocenili nejvíce byly vysílačky. Měl tři. Jednu si nechal, jednu jsem dostala já a třetí Luboš. Mohli jsme tak celý den halekat: "tady orel, jak se má jaguár?" "tady jaguár, už jsem na vrcholu, a vy?" Je jasné, že orel se vydal vzhůru na hřebeny, kdežto jaguár se držel dole v lesích.

Jaguár: Vstávali jsme brzy, protože v 6,15 jsme nabírali Davida v hotelu, abychom stihli noční focení a východ slunce. Sraz byl nahoře u hotelu Chipinque v 7,00. Vyráželi jsme po drobném čekání a žhavení telefonních vln v 7,30 - již za světla. Překvapilo mě, kolik lidí vyráželo mým směrem ještě za tmy s čelovkami, takže jsem se nebála vyrazit sama. Cesta mi rychle ubíhala. Míjeli mě cyklisté na horských kolech. V 8 jsem zastavila na vyhlídce a posvačila, v 8,30 jsem došla na rozcestí, kde jsme minule odbočili doprava a začali se vracet horní cestou k hotelu, pak mě čekal výšlap nahoru a v 9,10 jsem byla na vyhlídce, které říkám posed (6,8 km).

Orel: Monterrey - San Pedro je ve výšce cca 550 m.n.m., parkoviště hotelu Chipinque už je ve 1350 m.n.m., a vrchol eMe cca ve 2000 m.n.m. Cesta na eMe začíná za branou jihovýchodně od parkoviště před hotelem. Brána je trvale uzamčená, turisté s povolením tuto bránu po zkontrolování místním strážcem obcházejí malou branou vlevo do brány. Po padesáti metrech je značená odbočka na eMe, směr doprava. Dále stačí jen na rozcestích sledovat směr eMe nebo prostě stoupat nahoru. Cesta výstupu je velmi zajímavá protože je různorodá. Stoupání po příjemné pěšině listnatým lesem se mění několikrát s borovicovým hájem, kde velmi příjemně voní jehličí. Cesta lesem nastoupá až ke skalní stěně horského hřebe, potom se stáčí směrem na západ. Následuje hezký výhled s panoramatem Monterrey a okolními kopci v rozsahu SZ až V, včetně Cerro de Antenas, Cerro de la Silla a posedu Piňal. Z tohoto místa jsme volali Julii, která byla právě těsně před vrcholem s posedem-vzdálenost vzdušnou čarou cca 5 km.

Jaguár: Když jsem byla 10 m pod vrcholem, ozvalo se mi z vysílačky, že skupina Orel dosáhla jakési rozsedliny a mám se podívat jejich směrem... Nic jsem neviděla. Rozsedlin tam je spousta. Vyšli z lesa do suťoviska pod skalami. Alespoň jsem nabyla dojmu, že na vrcholu je možná čeká nějaký kříž. Byl tam, ale je moc špatně vidět. Posed mě zklamal. Obyčejný návštěvník se dostane akorát na platformu mezi nohama podporujícíma budku. K budce vede žebřík, na který ale nikdo neleze (kromě Luboše). To nahoře má samá okna a žádné dveře. Vršek je zarostlý tak, že výhled není valný, rozhodně se člověku neotevře výhled na druhou stranu, jen stále do stejného údolí, které je vidět i po cestě. Dala jsem si svačinu s modrými ptáky.

Orel: Po rozhledu následuje průchod skalní rozsedlinou šířky 3 až 4 m. Skalní stěna po levé straně je přes 30 m vysoká. Cesta střídavě klesá a stoupá, ale stále vede těsně pod sklaní stěnou hřebene. Po dalších cca 400 m je odbočka doprava značená jen reflexním páskem na kmeni stromu cca ve výšce 2 m. Po cca 100 m začíná stoupání malým kamenným polem. Cesta se klikatí a poprvé straně se objevují pomocná ocelová lana se záchytnými objímkami cca po 50 cm. Lana jsou ve velmi dobrém stavu, k výstupu nejsou nutná, ale pro sestup se budou hodit. Po 200 m stoupání se cesta stáčí doprava a zavírá se opět do skalní rozsedliny s šířkou cca 5-6 m s kolmými stěnami po obou stranách. Stoupání je prudší, kameny jsou větší a ostřejší, rozpukaná skála však vytváří příjemné stupně s velmi proměnlivými výškami. Ocelové lano se začíná objevovat v nepříjemných úsecích na pravé straně. Po cca 100 výškových metrech končí skalní rozsedlina a dostáváme se na jižní úbočí hřebene. Z toho místa se otevře skvostný výhled -"přehlédnutí" úžasného panorama až za obzor se táhnoucích zelených hřebenů a údolí si vyžaduje zastávku. Výhled do divoké krajiny masivních hor je uchvacující a naprosto odlišný s otevřeným výhledem na Monterrey z druhého úbočí hřebene. Jak masiv působí impozantně od města, na místě člověka udiví, že to vůbec ještě drží pohromadě.

Jaguár: Když jsem v 9,40 zahájila sestup, skupina Orel hlásila, že přehlédli přes hřeben na druhou stranu do hor. Skály tam nahoře byly úzké jako čepel nože. Já nahoru na Piňal šla delší pohodlnou cestou, dolu jsem šla kratší příkrou. Byla opravdu o hodně kratší, ale na výstup by byla dost náročná. Potkávala jsem funící slečny, které se mě zoufale ptaly, jak dlouho ještě bude trvat jejich utrpení. V jeden moment jsem za sebou slyšela zvláštní funění a dusání. Byl to nosál. Pořádně vypasený coatí, který se nechtěl nechat zahnat. Svítilo sluníčko, byl nádherný den. Snažila jsem se nespěchat a užít si procházku v lese. V 10,20 jsem byla zpátky na první vyhlídce a zároveň přišlo hlášení, že vrchol byl dobyt.

Orel: Zbývá po severním úbočí nastoupat cca 200 výškových metrů. Cesta mezi keři a kamením je znatelná. Po dosažení hřebene-východního vrcholu eMe si člověk uvědomí, že hřeben je tvořen jednotlivými balvany - zvětralými pozůstatky skály, mezi kterými jsou díry a působí jako rozpadající se cimbuří. Před cimbuřím je několik set metrů kolmé skalní stěny. Při pohledu směrem, kterým by horal čekal cestu, neuvidí nic než další neprostupnou skalní stěnu. Důležité je to nevzdát a pokusit se přijít blíže. Pak pozná, že skála je mnohem členitější než se zdálo a cesta není tak obtížná. K vrcholu s křížem zbývá sestoupit cca 15 m do malého sedla v jehož nejnižším místě je zaražen dřevěný trámek. U trámku není dost místa ani pro průchod dvou lidí a na obě strany se hlučně rozléhají propasti věčnosti ze kterých stoupá prudký vítr. Následuje zajímavé místo, které osobně považuji za nejzajímavější část výstupu, ale chyty jsou poměrně velké. Dále už jen vylézt cca 20 m ke kříži z ocelových trubek. Vrcholová kniha je přímo na kříži v plechové skříňce. Výhled je impozantní. Je to místo, ze kterého se dá přehlédnou celé město Monterrey. Počasí je nádherné, jasno bez větru.

Jaguár: V 11,00 jsem byla zpět u hotelu. Rozbalila jsem si na volné lavičce španělštinu a hodinu do toho koukala. Pak jsem poobědvala z krabičky připravený proviant a odebrala se odpočívat do "divadla" - amfiteátru bez schodů, zato s tartanovým povrchem. Nechala jsem se prohřívat sluncem. Jen co jsem se nabažila a otevřela si k tomu knížku, přečetla jsem jednu stranu a koutkem oka jsem zahlédla, že vrcholová skupina prochází branou. Bylo 13,00. Jsou to rychlíci, mohlo jim to trvat až 6 hodin. David prý utíkal jako kamzík napřed a Luboš byl rád, že průvodce má zátěž a funí stejně jako on. Vyprávěli jsme si, jedli, a pak fotili ptáky v letu. Odpoledne se David vypravil na lov ptáků a my si užili ležení na slunci v amfiteátru. Jakmile však zašlo za kopec - asi v 16h, udělala se taková zima, že jsme na Davida čekali v autě.

Večer jsme ho vzali ještě na vlajku. Hlad nás vyhnal ještě před soumrakem. Zabloudili jsme do restaurace, kde dělají cabritos - kůzlata, ale kluci si dali anguse. Aby se neřeklo, že jsme to ani neochutnali, já si dala mix a podělila se s nimi o ten kousek kůzlete. Ale angus je angus. Kam se na bejka hrabou kozy.

V neděli jsme Davida vzali do hor, které v sobotu viděl z vrchu. Dojeli jsme k přehradě, o které ráno Davidovi čínští specialisté na elektriku a vzduchotechniku tvrdili, že to nemůže být přehrada, když to má díru - vjezd. Dopočítali jsme se, že to je 50 m vysoká zeď. A na závěr víkendu jsme se šli projít do Caňonu San Judas.

sobota 2. ledna 2016

Tampico - Monterrey + shrnutí

Poslední ráno, poslední den na cestě, závěr. Dnes už nás ani po cestě nečeká nic zajímavého - blížíme se k Monterrey. Protože jedeme pod horami, ne po náhorní plošině, až do půli dnešní cesty jsme jeli zelení - trávou a stromy. Oběd nám vyšel do Ciudad Victoria, ale nenašli jsme tam ani hlavní náměstí. Celkem ošklivé nezajímavé město. Pršelo, teplota klesla na 5°C. Vítejme zpět v našem 2. domově. Ale po té, co jsme objeli skoro celé Mexiko, jsme rádi, že žijeme a pracujeme právě tady. Příležitosti, peníze a kvalita života. Jinde bychom San Pedro hledali marně.

Najeli jsme celkem 5 750 km. Celková finanční bilance vyšla velmi pozitivně, dostali jsme se téměř na polovinu nákladů, než jsme počítali, a to hlavně na vstupech, jídle a suvenýrech. Cenu ubytování a benzínu jsme znali dopředu docela přesně, ale i tyto položky byly levnější než odhad. Takže 15 dní na cestě: ubytování 9050 peso, benzín 6100 peso, jídlo 4600 peso, vstupy 1370 peso, suvenýry 2500 peso, silniční poplatky a parkování 3250 peso; SUMA 26 870 pesos, tj. 40 300 Kč, tj. na osobu 20 150 Kč. Pokud byste se chystali na něco podobného, můžete připočíst cenu letenky a podle toho, zda plánujete jezdit autem nebo busem, pronájem auta.

Cestou jsme poslouchali audioknihy. K našemu údivu nás zaujal sci-fi román Nonstop z roku 1958 od Brian Wilson Aldiss. Poslouchali jsme, jak na vesmírné lodi bují džungle poniků a projížděli jsme šťavnatou zelení jihomexických (pra)lesů.

Docela novou zkušeností pro mě bylo i cestování autem. 2009/10 jsem se pohybovala autobusy, a i 2014 v Kostarice jsme používali místní hromadnou dopravu. Až 2015 jsme Norsko procestovali autem, ale to byla Evropa. Výhody/nevýhody mě asi ničím nepřekvapily. Člověk se může pohybovat rychleji, kam chce, zastavovat kde chce, zajet si tam, kam autobusy nejezdí / ale je unavený, cestuje ve dne, protože v noci se bojí, řeší silniční poplatky a parkování.

pátek 1. ledna 2016

Veracruz - El Tajin - Tampico

Probudili jsme se do nového roku 2016, který jsme slavili 2x. Poprvé v 17h po cestě, když byla půlnoc v Čechách, podruhé místního času o 7h později. Přesto jsme vstávali brzy. Rozhodně dříve než snídaňový personál. Posnídali jsme v autě. Ráno nás čekala akorát rošáda na parkovišti. Museli přeparkovat 4 auta, která stála v průjezdu do parkoviště, abychom mohli vyjet. Bylo to jen drobné zdržení. Ještě jsme se krátce prošli s pár dalšími ranními ptáčaty po přístavu, kde foukalo.

Po 4h, tedy ve 12h, jsme dorazili do El Tajín poté, co nás navigace ztratila v Papantle, a pak se ztratila sama. Vymotávali jsme se těžko, ulice v realitě neseděly s navigací. V El Tajín moc lidí nebylo. Nechali jsme se nejprve zavést uličkami stánků se suvenýry do restaurace. Poté jsme shlédli představení létajících mužů při rituálu přivolávání deště - takový řetízkový kolotoč hlavou dolů z vysokého stožáru. A když jsme chtěli vstoupit do areálu pyramid, překvapila nás fronta. Kde se tu ty lidi najednou vzali?

El Tajín je opět něčím jiný než jiná města. Tentokrát mají pyramidy niky. Takové vykýřky ve schodištích a okénka ve schodech pyramidy. Areál byl pěkný, rozsáhlý, ve šťavnaté trávě, ale to asi proto, že mrholilo, obklopený lesy. Také se nám konečně začalo ochlazovat, 30°C a prádelnu jsme nechali za sebou a vrátili jsme se k bundám a dlouhým kalhotám. Večer budeme na 15°C.

Dalších 5h v autě i s noční zácpou způsobenou havárií na dvouproudové silničce v lese za deště. Trochu jsme se báli stát v autě po tmě, ale dobře to dopadlo. V Tampicu nás přivítaly hořící komíny. Hotel Mediterráneo rozhodně není v centru, ale my stejně měli sílu akorát dojít na večeři a padli do postele. Proč jen je člověk tak unavený z pouhého sezení v autě?