pondělí 20. listopadu 2017

Cueva Ahumada - petroglify 1

Už před dvěma lety jsem četla v něčím blogu, že byli v Huastece, a pak se jeli podívat na pravěké rytiny. Ale nikdy jsem nedohledala kde, co a jak. Až Petra, naše česká kamarádka, nám poradila a pojmenovala to, co hledáme: petroglify a petroryty - petroglifos a petrograbados - v Cueva Ahumada - začouzená jeskyně. Pro milovníky kamenů a historie je to něco neuvěřitelného, že něco tak starého se nachází pouhých 45 min autem ze San Pedra směrem na Saltillo. Pro mě je vůbec zázrakem, že v té prázdné polopouštní horské krajině, něco zajímavého je. Vyjeli jsme po placené dálnici a sjeli na prvním sjezdu na neplacenou. U místa v mapách označeného jako Gas Station Casa Blanca jsme sjeli do vesnice Rinconada a vjeli do hor.


Je neuvěřitelné, že Cueva Ahumada, chráněné místo s prehistorickou hodnotou, starší archeologické naleziště než všechny piramidy na Yucatánu - z mladší doby kamenné 6000 let př. n. l. se nachází v nenápadné zatáčce přímo u silnice jen oddělené plotem, v úzkém údolí po jehož jedné straně vede silnice a po druhé železnice... napadá mě, kolik takových dalších míst zničili omylem při stavbě železnice... Jedna cedule s neúplnými informacemi - třeba z jakého období nálezy pochází a co to bylo za lidi, kteří je vytvořili (neandrtálci nebo kdo) se zde nedočtete.

 tak to je ona, začouzený převispohled zvrchu na příjezdovou cestu

Lokalita je maličká, ale plná porytých kamenů. Skála je pokreslená červenými ornamenty. Nejdřív si všimnete prvních, a pak jdete podél a vidíte další a další, až zjistíte, že jste vylezli na obrovskou hromadu kamení, každý druhý na sobě něco má a před vámi se stále objevují nové cíle. V jedné ruce foťák nebo mobil, takže se nemůžete pořádně držet, ale touha po objevování vás žene kupředu. A pak se rozhlédnete a zjistíte, že vaše děti s manželem sedí dole a kroutí hlavou nad vaším bláznovstvím a tvrdí, že to tam mohl nakreslit kdokoliv kdykoliv... a váš objevitelský duch bojuje s jejich skepsí, která podrývá vaši radost... ale přeci jsou pravé!


Neradi se vracíme stejnou cestou, tak jsme pokračovali kupředu a přijeli jsme do García. Dali jsme si oběd v restauraci u náměstí - mariscos, Vanesa pohonila holuby u kašny, já si prošla trh a výlet jsme zakončili v místním muzeu, kde jsme se konečně dočetli nějaká fakta o nalezišti Cueva Ahumada.
Žádné komentáře:

Okomentovat