neděle 25. března 2018

Velikonoční výlet Chepe vlakem

PLÁNOVÁNÍ
Chystáme se na dovolenou. Velikonoce před námi, příležitost vybrat si dny dovolené a někam se podívat. Luboš chtěl navštívit přátelé v Los Cabos - jižní cíp Baja California (Kalifornský poloostrov). Zdálo se mi to nudné. Je tam pár zajímavostí, ale hodně daleko od sebe. Celý poloostrov od Tijuana po Cabo San Lucas měří 1600 km. Bylo by to 20 h nonstop jízdy autem, a kolem nic než poušť a kaktusy - ty pravé, co se kreslí jakoby se dvěma rukama. Severozápad Mexika je pro mě velkou neznámou. Představuji si to jako nekonečnou poušť a vedro. A někde tam je ještě Měděný kaňon - Barrancas del Cobre, kterým jezdí poslední osobní vlak v celém Mexiku. Kouknu na mapu, a hle: vlak Chepe (Chihuahua - Pacífico) by se jedním trajektem dal spojit s dovolenou v Los Cabos!


CESTA
Tak jo! To zní jako plán na 10 dní. Poletíme do Chihuahua, projdeme město, vyspíme se. Chihuahua je nástupní zastávka vlaku Chepe, který jede až do Los Mochis. Více info na www.chepe.com.mx. Trať vede z pravděpodobně až z Dallasu, ale na mexickém území se jako začátek bere Ojinaga. Chihuahua je 268. km a Los Mochis 921. km. Původně vedla až do přístavu Topolobampo, dalších 20 km. Vlak vyjíždí z Chihuahua a druhý proti směru z Los Mochis, oba v 6 h ráno. Do cílové zastávky dorazí kolem 9 h večer. Existuje jízdní řád, ale hodina až dvě zpoždění nejsou výjimkou.


Uděláme si dvě zastávky v horách, u kaňonu, kde žije kmen Tarahumara - slavných vytrvalostních barefoot běžců. Vystoupit z vlaku, který jede jeden za den, znamená počkat 24 h na další. Ptala jsem se přátel na tipy, každý mi řekl, že je to parádní zážitek, ale vesměs nic konstruktivního. Dvě zastávky se mi zdály akorát. Chepe mi při rezervaci první třídy dovolí až 3 zastávky. Takže určitě Creel - Pueblo Mágico, a Divisadero Barrancas nebo Posada Barrancas. Jsou Velikonoce, takže v horách bude v noci zima, očekávám až 2°C. A bude tam spousta lidí, takže rezervovat ubytování, letadla, vlak a ferry dva měsíce předem není vůbec zcestné. Hlavní sezóna Chepe jsou Velikonoce - jaro, to je to tam ještě suché, nebo v květu, Vánoce - sníh a začátek letních prázdnin - červenec, kdy je to tam šťavnatě zelené. V Divisaderu je jen jeden hotel, byl plný, takže budeme v Areponamichic alias Posada Barrancas. Třetí destinace ke zvážení by byla zastávka Bahuichivo, odkud se jede do vesnice Cerocahui. (Překvapivě tam nasedalo dost lidí.)


Původní plán byl dorazit do Los Mochis kolem deváté večer a jet rovnou taxikem do přístavu Topolobampo, odkud jede půlnoční trajekt 7 h do La Paz. Na Velký pátek byl ale vyprodán, nebo nejel, zkrátka jsme si museli počkat do soboty večer. Což bylo dobře, vlak může mít zpoždění, a pak by to bylo stresující stíhat nástup na ferry. V Los Mochis není celkem nic k vidění, takže jsem rozhodla vystoupit v předposlední zastávce, již pod horama, El Fuerte - také Pueblo Mágico. Tříhodinová zastávka byla na Los Mochis akorát, zajímal nás akorát Parque Sinaloa. Tu noc se posouval čas. Ferry asi jela rychleji, protože opravdu dorazila v 7 ráno dle jízdního řádu. A my se v kajutě vyspali o hodinu méně. www.bajaferries.com


La Paz je hlavní město Baja Califormia Sur. Je to prý nejmexičtější, ale přitom dost mezinárodní město. Celkem poklidné, na to, že je to turistické město. A největší atrakcí je Playa Balandra. Díky dnu navíc v El Fuerte jsem zkrátila La Paz pouze na jeden den, a bylo to akorát. Druhý den přesun půjčeným autem přes Pueblo Mágico Todos Santos se slavným Hotelem California (z té písničky) do Cabo San Lucas, kde kromě El Arco, maríny, hotelů a plážových atrakcí není nic moc k vidění, takže si dáváme tři dny odpočinku v all inclusive hotelu. Užijeme si plný servis a hotelové bazény bez pocitu, že bychom přicházeli o nějaké výlety po okolí. Vybrala jsem hotel přímo v maríně - Marina Fiesta, bála jsem se hluku z náplavky, ale bylo to úplně v pohodě, naopak super blízko na vycházky, nákupy, večeře v restauracích, které jsou součástí all inclusive servisu. Překvapilo mě, že tam nebyla hlava na hlavě. Na to, že byly Velikonoce, to nebylo natřískané. Asi to bylo plné minulý týden - Semana Santa (předvelikonoční) a Semana de Pascua (povelikonoční) už tolik ne.

ZÁVĚR
Tento plán se nám moc líbil, přes hory vlakem až k moři a odpočinek nakonec. Naprosto ideální pro nás, ani dlouhé, ani krátké. Parádní dovolená, jsme moc rádi, že jsme to takto spojili. Stále se bylo na co těšit. Pouze vlak by byl wow zážitek, ale ty mrazivé večery... a harcování. Pouze Cabos by byla nuda na pláži bez špetky stínu. Za drobné komplikace s přesunem mezi El Fuerte a La Paz to stálo.
Pro ty, kteří nemluví španělsky by možná stálo za to si koupit zájezd z Chihuahua do La Paz. My s rezervacemi přes Booking.com byli tak trochu za exoty, ostatní byli všichni z agentury. (např.: www.coppercanyontours.com.mx nebo barrancasdelcobrepremium.com) Na Baja California už se anglicky domluvíte v pohodě.

ROZPOČET
pro 2 osoby, dítě do dvou let většinou neplatí
ceny jsou v Kč, v mexických pesech je to o něco málo méně, ale celkem srovnatelné (aktuální kurz: 1 peso = 1,1 Kč)
2500 letenka do Chihuahua
4500 letenka z Los Cabos
6000 vlak 1. třída z Chihuahua do El Fuerte
3500 trajekt z Topolobampo do La Paz
3500 půjčení auta na 2 dny z La Paz do Los Cabos
18000 3 noci all inclusive v Los Cabos
32000 cash - zbylá ubytování, jídlo, vstupy a suvenýry
celkem 70 000 Kč za 2 dospělé a jedno dítě do dvou let, na 10 dníŽádné komentáře:

Okomentovat